Skip to content

Bajorų moterys Kalėdų eglutę sukūrė vąšeliais ir virbalais

 

Rokiškio rajone, Bajorų kaime, suspindės neįprasta, nerta Kalėdų eglė. Vietinės moterys vąšeliais ir virbalais ją kūrė visus metus. Neatmetama, kad tokia kalėdinė puošmena gali pretenduoti ir į Lietuvos rekordų knygą. „Tai bendrystės ir džiaugsmo eglutė“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako originalios Kalėdų eglės autorė Nijolė Čirūnienė.

Pirmasis Kalėdų eglę įžiebęs Kaunas tarsi perleido šios gražios tradicijos estafetę kitiems Lietuvos miestams ir miesteliams. Savas Kalėdų eglutes puošia ir kai kurie šalies kaimai. Vienas tokių – pusę tūkstančio gyventojų turintys Bajorai, nuo Rokiškio miesto nutolę vos tris kilometrus.

Bajorų eglė – išskirtinė, mat ji nunerta vąšeliais ir virbalais. Originalios Kalėdų eglės autorė Nijolė Čirūnienė patikina, kad kaime iškilęs statinys – tai vidurdienio damų klubo visų metų darbas.

„Pernai gruodžio mėnesį feisbuke pamačiau iš kvadratėlių susiūtą Kalėdinę eglutę. Kilo mintis, kad kiekviena mūsų moteris gali nunerti po kvadratėlį ir taip gims bendrystės bei džiaugsmo eglutė. Moterys greitai pasigavo iniciatyvą ir pradėjo nerti“, – pasakoja N. Čirūnienė.

Nijolė moterų prašė megzti vienodo dydžio – 15×15 centimetrų kvadratėlius, kuriuose būtinai bent kiek būtų žalios spalvos. Idėjos autorė prisimena, kad nerta buvo net atostogaujant prie jūros.

„Tada ir viešas nėrimas buvo, – šypsosi pašnekovė. – Yra 26 klubo narės. Tikrai ne visos nėrė, tačiau visos prisidėjo prie bendro darbo: ardė megztinius, suko siūlus, netgi padavinėjo adatas, kai reikėjo susiūti.“

Vietiniai juokauja, kad Bajorų vyrai kiek privengdavę vilkėti žalius megztinius, mat kaimo moterys visus metus dairėsi, kokį dar megztinį išardyti. Vis tik didžiausias iššūkis buvo ne siūlų paieška, o eglutės karkaso sukonstravimas. Bajorų kultūrinės veiklos organizatorė Dalia Ziemelienė pripažįsta nemokanti nerti, tačiau prie idėjos įgyvendinimo labai norėjusi prisidėti.

„Iš kvadratėlių susiuvome tokius ilgus šalikus. Į vieną šaliką talpinom 26 kvadratėlius. Tada sukom galvas, kaip iš jų padaryti eglutę. Sutvirtinimui reikėjo vielos. Nuėjome į parduotuvę, o ten kaina – oho. O reikėjo net kilometro vielos! Mums padėjo gerieji elektrikai, kurie keičia laidus. Paskambinau ir paprašiau mums padėti. Apsidžiaugėme, kada mums atvežė daug vielos. Šalikus suklijavome, o tada kitas iššūkis – kaip visa tai pakelti?

Seniūnės Dalios Janulienės paprašiau parūpinti kraną. Atvažiavo jis popiet, o temsta juk greitai. Vis tik, pasitelkdami prožektorių šviesas, sugebėjome viską pakelti, sudėlioti ir sukabinti. Ir štai rezultatas – šaliko ilgis 4 metrai ir 50 centimetrų, o viršūnė stiebiasi dar vieną metrą ir dešimt centimetrų. Ačiū visai komandai, kuri padėjo dirbti“, – pasiektu rezultatu džiaugiasi D. Ziemelienė.

Originali Bajorų Kalėdų eglė bus įžiebiama jau šį šeštadienį – gruodžio 2 d.

Visas reportažas apie nertą Bajorų eglę – laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Pilną straipsnį skaitykite: LRT.lt