Skip to content

Į vaikystę nukeliantys saldainiai: legendinės „Karvutės“ receptas

 

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pristatomas receptas, kuris daugelį nukels į vaikystę. Nors dabar galima įsigyti įvairiausių rūšių saldainių, tačiau tikrosios „Karvutės“ skonio daugelis, matyt, nepamiršo iki šiol. Rokiškio rajono Salų dvaro šeimininkė Birutė Dapkienė dalijasi, kaip namuose lengvai ir greitai pasigaminti šiuos saldumynus.

Sentimentalius vaikystės prisiminimus keliantys saldainiai „Karvutė“ gerai žinomi Baltijos šalyse. Anuomet buvo vieni populiariausių saldainių, kuriuos dažnas gamindavosi ir namuose. Salų dvaro šeimininkė Birutė sako, tai itin paprasta, reikia tik kelių produktų.

„Produktai yra visiškai paprasti ir kiekvienam prieinami įsigyti. Saldainiams pasigaminti reikės cukraus, druskos, saldžios grietinėlės sviesto, grietinėlės ir vanilinio cukraus“, – ingredientus išvadina šeimininkė.

Svarbiausia gaminant turėti maisto termometrą. Nuo temperatūros priklausys, kokios konsistencijos bus saldainiai.

„Pirmiausia reikia turėti elektrinę arba indukcinę plytelę, ne dujinę viryklę, – akcentuoja Salų dvaro šeimininkė Birutė Dapkienė. – Dėl to, kad ugnis apsiglėbia puodą ir prasideda svilimas, o kai vyksta svilimas, tada jau sudėtinga pasigaminti tą tikrąją karvutę.“

Šeimininkė ant viryklės deda tuščią puodą ir pila cukrų. Supylusi 320 gramų cukraus, deda šaukštelį druskos.

„Kad nebūtų tas saldumas aitrus, tai mes įsipilam druskos ir po truputį maišom. Lengvai paskirstome, kad cukrus neatvėstų ir gražiai ištirptų. Nereikia makaluoti, o tiesiog po truputį paskirstyti“, – pataria B. Dapkienė.

Saldainiams „Karvutė“ pasigaminti reikės:

320 gramų cukraus,

vieno arbatinio šaukštelio druskos,

180 gramų saldžios grietinėlės sviesto,

200 gramų 30-36 procentų riebumo grietinėlės,

vanilinio cukraus.

Patalpoje ima sklisti malonus karamelės kvapas, po truputį į viršų pradeda kilti garai. Tada laikas sumažinti kaitrą.

„Aš net iš vis išjungiu viryklę. Pats paviršius yra karštas, jis prilaiko vis tiek temperatūrą ir taip greitai niekas neatvėsta, – dar vienu patarimu dalinasi Salų dvaro šeimininkė. – […] Kada atsiranda gumuliukai, neišsigąskite, paprasčiausia tokia silikonine mentele, prie kurios niekas nelimpa, juos šiek tiek paspauskite ir jie susitraiškys.“

Ištirpus cukrui, dedame sviestą. Pasak Birutės, dabar baimintis, kad ims svilti, nebereiktų, nes to neleis riebalai.

„Įdomus vaizdas, kada riebalai ir sirupas atsiskiria, jie neatrodo taip jau gundančiai skaniai, bet tuoj mes tą klaidą ištaisysime. Įpilame grietinėlę. Ji turi būti kuo riebesnė. Padidinu visą viryklės kaitrą ir dabar toks vaizdas, jeigu nesate matę ugnikalnio lavos, o jos iš arti tikrai nesate matę, tai visos galimybes ją pamatyti čia dabar“, – šypsosi „Karvutės“ saldainius gaminanti sališkė.

Pamaišyti reikia tik retkarčiais, priešingu atveju, masė atvės. Sudedame vanilinį cukrų ir imame termometrą. Jeigu bus kaitinama iki 120-ties laipsnių, išeis tąsi masė, padidinus dar dešimčia laipsnių – jau pasigamins saldainiai irisai.

Masė atvėsta maždaug po poros valandų. Birutė pataria, kad pačių pagaminti saldainiai „Karvutė“ gali tapti ir puikia kalėdine dovana. Tereikia šiek tiek vaizduotės, kaip dekoruoti ir saldi dovana nustebins ne vieną smaližių.

„Salų dvaras tausoja aplinką, todėl saldainių į popierėlius nesukame. Masę supilstome į stiklainius. Rytais atsidarome, pakabiname šaukštelį, pasmaguriaujame ir užsukame kitam kartui. Taip tausojame aplinką“, – tvariai gaminti ir kitus ragina Rokiškio rajono Salų dvaro šeimininkė Birutė Dapkienė.

Visas reportažas apie saldainių „Karvutė“ gamybą – laidos įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Pilną straipsnį skaitykite: LRT.lt