„Tokių žmonių, kurie neišsilavinę, galbūt kiek liguistos psichikos, išdarinėja keisčiausius dalykus ir filmuoja tai, yra labai daug“, – LRT.lt sakė psichologas Edvardas Šidlauskas, išgirdęs apie šiurpią istoriją Rokiškio rajone, kai jaunas vyras iki mirties talžė žmogų ir visa tai transliavo populiariame socialiniame tinkle. Pasak jo, gali būti persipynusios kelios priežastys, galinčios nulemti tokį elgesį: minios psichologija, priklausomybė nuo socialinių tinklų, menkas išsilavinimas, žemas intelektas ir empatijos stoka.
Nežinant visos istorijos, pasakyti, kas lėmė itin žiaurų Juodupės miestelio gyventojo elgesį, sunku, nes priežasčių gali būti daug, pabrėžė LRT.lt pašnekovas. Vis dėlto panašių istorijų, kai tiesioginių transliacijų socialiniuose tinkluose metu smurtaujama, anot jo, yra daug.
„Technologijos lemia tai, kad žmonės vis mažiau bendrauja tarpusavyje gyvai, vis daugiau bendrauja naudodami technologijas ir tas bendravimas yra iškreiptas per savotišką tarpininką – įvairius patiktukus, peržiūras ir t. t.“ – pasakojo E. Šidlauskas.
Psichologo teigimu, ydingas bendravimo modelis sukelia priklausomybę – žmogus, sulaukęs reakcijos ar būrio žiūrovų, patiria pasitenkinimą, nes organizme išsiskiria neuromediatorius dopaminas.
„Kitą kartą jis vėl mąsto, kaip gauti dozę [dopamino]. Kuo priklausomybė stipresnė, o žmogus primityvesnis, tuo keistesni gali būti būdai, kaip jis bandys pritraukti dėmesį. Tokių žmonių, kurie neišsilavinę, galbūt kiek liguistos psichikos, išdarinėja keisčiausius dalykus ir filmuoja tai, yra labai daug“, – teigė psichologas. Pasak jo, deja, tokių žmonių tik daugėja.
LRT.lt pašnekovas paaiškino, kad tokiais atvejais nė nesvarbu, kad gaunamas dėmesys neigiamas, o bet kokiu būdu jo gali būti siekiama ne tik socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, tęsė psichologas, vaikinas klasėje erzina mokytojus, taip sukeldamas mokinių juoką, kažkas panašaus, tik pavojingesnio, vyksta ir socialiniuose tinkluose. Anot E. Šidlausko, grupėje visada atsiranda savotiškų klounų, kurie brandžiai bendrauti nesugeba, todėl griebiasi abejotinų metodų.
„Yra tokia Eriko Berne paglostymo teorija, kuri teigia, kad žmogui gyvybiškai svarbus kito dėmesys. Jeigu jis negauna pozityvaus dėmesio, tai netgi negatyvus dėmesys – pašaipos, patyčios – yra geriau negu jokio. Psichologiškai tai atrodo vertingiau negu nieko, todėl žmonės ryžtasi drastiškiems dalykams“, – kalbėjo jis.
Pasak psichologo, gali būti persipynusios kelios priežastys, galinčios nulemti tokio pobūdžio elgesį: minios psichologija, priklausomybė nuo socialinių tinklų, menkas išsilavinimas, žemas intelektas ir empatijos stoka.
„Čia nėra nieko naujo. Vizionieriai, fantastai jau seniai prikūrė romanų ir visokių filmų, kuriuose egzekucija, mirties bausmė tampa šou laida, nes visa kita jau nebejaudina, dirgikliai išsisėmę ir nebeįdomu, todėl vis einama prie radikalesnių priemonių, kurios supurtytų vaizduotę ir jausmus. Mes to, ačiū Dievui, neturime oficialiuose medijų kanaluose, bet ten, kur nėra cenzūros, tokių atvejų yra ir tai ne pirmas ir, manau, ne paskutinis atvejis smurto ar patyčių, kai, pavyzdžiui, paaugliai daužo vienas kitą“, – sakė pašnekovas.
Nenuostabu, kad atsiranda stebėtojų
LRT.lt kalbinto psichologo nestebina nei neadekvačiai dėmesio trokštantys, nei tokias transliacijas socialiniuose tinkluose stebintys vartotojai.
„Mes turėdavome viešų mirties bausmių, gladiatorių arenų ir panašių pramogų. Kad ir boksas ar panašūs sportai, kuriuose maitojami kūnai. Tai žmogaus prigimtyje, matyt, yra kažkoks sadizmas, kraujo troškimas, kai kitas skriaudžiamas. Tokiu būdu kai kas patiria pasitenkinimą, mato tame prasmę“, – kalbėjo jis.
E. Šidlauskas pabrėžė, kad socialiniuose tinkluose pastebėjus smurtinį ar kitokį nusikaltimą pirmiausia būtina pranešti policijos pareigūnams. Kitais atvejais, kai elgiamasi keistai, tačiau įstatymai nepažeidžiami, geriausia transliacijos nežiūrėti ir ydingo elgesio neskatinti. Jeigu rūpestį sukelia nepilnamečiai – vertėtų pranešti tėvams. Anot jo, bandymai moralizuoti čia nepadės, nes siekiama bet kokio dėmesio.
„Žalingas turinys ypač traumuoja jaunų žmonių psichiką. Tai toks psichologinis virusas, jį būtina stabdyti, blokuoti [turinį] ir šalinti. Aišku, tai galbūt kova su vėjo malūnais, bet vis tiek verta tai daryti“, – LRT.lt teigė jis.
Egzekuciją transliavo internete: auka mirė ligoninėje
LRT.lt primena, kad 23-ejų juodupėnas, įtariama, surengė egzekuciją, visa tai transliavo populiariame socialiniame tinkle „Tik Tok“, egzekucijos auka mirė.
Įrašą transliavusiam žmogui buvo pareikšti įtarimai dėl netoliese gyvenusio asmens sunkaus kūno sužalojimo, o sumuštajam mirus 23-ejų juodupėnas tapo įtariamuoju nužudymo byloje ir yra suimtas.
Ikiteisminis tyrimas dėl sunkaus kūno sužalojimo pradėtas dar spalio 24 d. 2.07 val. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė LRT.lt teigė, kad apie įvykį Bendrajam pagalbos centrui (BPC) pranešė neprisistatęs asmuo, tikėtina, pastebėjęs transliaciją internete.
„Iš karto pareigūnai nuvyko į įvykio vietą, rado sužalotą asmenį ir 2000 m. gimusį įtariamąjį. Įtariamajam nustatytas lengvas girtumas“, – sakė ji.
Sunkios būklės auka, pasak O. Jukniūtės, pristatyta į Rokiškio ligoninę, tačiau spalio 29 dieną mirė, o nusikaltimas perkvalifikuotas į gerokai sunkesnį – nužudymą.
Pilną straipsnį skaitykite: LRT.lt