Rugpjūčio 22 d. Rokiškio krašto muziejuje vykęs 12-asis drožėjų pleneras baigėsi kūrybiniu rezultatu, kuris buvo pristatytas visuomenei L. Šepkos parke. Šio plenero metu sukurta kompozicija yra ne tik pagarbos ženklas garsiajam mūsų krašto drožėjui Lionginui Šepkai, bet ir simbolinė dovana Rokiškiui, kuris šiemet švenčia 525-ąjį gimtadienį.
Plenero meistrai ir jų kūriniai
Plenero metu kompoziciją kūrė patyrę drožėjai Adolfas Teresius ir Saulius Lambickas, prie jų prisijungė jų mokiniai Artūras Janickas ir Marijonas Mieldažys. Įdomu tai, kad Marijonas, nors dar yra moksleivis, jau pelnė pripažinimą laimėdamas Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursą „Sidabro vainikėlis“.
Kompozicija
Rokiškiui dedikuota kompozicija susideda iš trijų skulptūrų. Pirmoji – vertikali skulptūra „Verba Rokiškiui“, kurioje pažymėti jubiliejiniai 2024 metai. Antroji – „Giesmė Rokiškiui“, o trečioji – horizontali skulptūra „Rokiškis 1499 m.“, kuri primena pirmąjį Rokiškio paminėjimą istoriniuose šaltiniuose. Visose skulptūrose akivaizdžiai matomi šepkiški motyvai, tokie kaip paukščiai, verba, verpstė.
Ąžuolo mediena – iš Rokiškio krašto
Visos trys skulptūros buvo sukurtos iš ąžuolo, kuris, pasak Rokiškio krašto muziejaus Ūkio skyriaus vedėjo Valentino Skeirio, yra vietinis, iš Rokiškio krašto. Kiekvienai skulptūrai buvo nupirktas po vieną ąžuolą iš vietinio verslininko, taip užtikrinant, kad kompozicija išlaikytų ryšį su vietos gamta ir paveldu.
Meistrų pagerbimas
Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas ir vicemerė Audronė Kaupienė padėkojo drožėjams už šią dovaną Rokiškiui ir įteikė jiems krašto produkcijos dovanų. Muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė, primindama, kad „Rokiškio sūris“ yra ištikimiausia įvairių kultūrinių projektų rėmėja, taip pat apdovanojo meistrus šiuo žymiu produktu.
Drožėjų tradicija
Drožėjų plenerai Rokiškyje organizuojami nuo 2001 metų. Iš pradžių jie vyko kasmet kartu su Respublikinėmis drožėjų konkursinėmis parodomis Liongino Šepkos premijai laimėti. Laikui bėgant, šie plenerai retėjo, o dabar vyksta kas 5-eri metai. Šiemetinis 12-asis pleneras buvo ypatingas ne tik dėl L. Šepkos atminimo įamžinimo, bet ir dėl Rokiškio miesto 525-ojo gimtadienio paminėjimo.
Plenero reikšmė ir tikslas
Šio plenero tikslas – puoselėti ir tęsti etnines medžio drožybos tradicijas, populiarinti L. Šepkos kūrybą kaip etniškumo pamatą bei skatinti jaunus drožėjus tęsti šio amato tradicijas. Plenerą organizuoja Rokiškio krašto muziejus, o finansuoja Rokiškio rajono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
Drožėjų plenerai, per daugelį metų tapę svarbia Rokiškio kultūrinio gyvenimo dalimi, skatina bendruomenės vienybę ir tradicijų tęstinumą. Šios iniciatyvos dėka Rokiškis išlieka svarbiu medžio drožybos centru Lietuvoje, o naujos skulptūros parodo, kad šios meno formos tradicijos ir toliau puoselėjamos, įtraukiant tiek prityrusius meistrus, tiek jaunąją kartą.