Garsios audėjos Palmiros Damijonaitienės dovana Rokiškio rajono Justino Vienožinskio muziejui

Rokiškio rajono Justino Vienožinskio muziejus neseniai tapo ypatingo meno lobio saugotoju. Garsi audėja Palmira Damijonaitienė padovanojo muziejui ketverias vienetines audimo stakles su tikslu - skleisti ir populiarinti audimo meną. Ši dovana žymi svarbų žingsnį siekiant išlaikyti audimo tradicijas gyvas ir pritraukti naująją kartą.

Photo by Chris Chow on Unsplash

Pirmosios patirtys su audimo staklėmis

Muziejuje vyksta audimo mokymai, kuriuose dalyvauja įvairaus amžiaus žmonės. Viena iš jų – Rokiškio rajono moksleivė Laviltė. Ji pirmą kartą sėdo prie audimo staklių ir dalijosi savo įspūdžiais: „Įsivaizdavau, kad lengviau bus, bet pasirodo nelabai lengva. Pabandžiau, visai patiko.“

Mokymai ir susidomėjimas iš kitų regionų

Sužinojusi apie galimybę mokytis audimo meno iš garsios audėjos, į Rokiškį atvyko ir molėtiškė Ieva. Moteris jau turėjo šiek tiek patirties audime, tačiau ją labai sužavėjo galimybė išbandyti garsias Palmira Damijonaitienės stakles. „Sužinojau, kad būtent jos vyras buvo pagaminęs šitas stakles, tai labai buvo įdomu pažiūrėti, kokios tos staklės. Mano aplinkoj tikrai yra labai daug audžiančių žmonių ir tuo besidominančių. Ir šitas amatas tikrai atgyja“, – tvirtino Ieva.

Audimo meno svarba ir Palmiros Damijonaitienės indėlis

Palmira Damijonaitienė ne tik dovanojo stakles, bet ir pati ėmėsi mokyti Rokiškio gyventojus. Devyniasdešimtmetė audėja yra įsitikinusi, kad audimo menas turi išlikti gyvas ir kad jis yra svarbus ne tik kaip kultūros paveldo dalis, bet ir kaip prasmingas amatas. „Aš čia taip kaifuoju, man čia taip gera, aš tokia laiminga. Man Dievas nedavė vaikų, mano juostos buvo vaikai ir visas gyvenimas – ir poilsis, ir atostogos“, – dalijosi audėja.

Amato iššūkiai

P. Damijonaitienė pabrėžė, kad bet koks amatas yra svarbus gyvenime, tačiau norint jį išmokti, reikia daug darbo. „Ateidavo mokytis ir galvoja, kad šitam gale sėdi, ten pinigai teka. O taip nėra. Audžiasi lengvai, bet kol prieini iki to audimo…“ – pažymėjo audėja.

Nauja karta

Dailininko Justino Vienožinskio anūkė ir muziejaus šeimininkė Nijolė Šiaučiūnienė perėmė P. Damijonaitienės stakles ir dabar pati mokosi šio amato. Ji tikisi, kad galės išpildyti audėjos norą ir išmokyti kuo daugiau žmonių austi. „Dabar turėtų atgimti jaunoj kartoj su tarpeliu, nes tėvai gal neužsiėmė, o vaikai dabar žada užsiimti. Visi amatai grįžta, nes kažkaip persisotinę mes tomis informacinėmis technologijomis ir dabar yra noras kažką padaryti savo rankomis“, – įsitikinusi N. Šiaučiūnienė.

Palmira Damijonaitienės darbų pripažinimas

P. Damijonaitienė yra plačių juostų audimo pradininkė Lietuvoje, jos darbai eksponuoti Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, o austos juostos dovanotos popiežiui Jonui Pauliui II, Lietuvos ir užsienio šalių prezidentams. Jos įnašas į audimo meną yra neįkainojamas, ir jos dovana Rokiškio rajono Justino Vienožinskio muziejui prisidės prie šio meno populiarinimo ir išlaikymo gyvo ateities kartoms.

Parengta remiantis: LRT.lt

Pasidalink šiuo turiniu