Istorinis momentas Rokiškyje: simbolinės kapsulės įleidimas paminklo Grafams Tyzenhauzams statybų pradžioje

Rokiškio miestas artėja prie istorinio momento – rugsėjo 20 d. vyks miesto 525-ųjų metinių minėjimas, kurio metu bus atidengtas įspūdingas paminklas grafams Tyzenhauzams. Šis projektas, skirtas įamžinti vienos svarbiausių Rokiškio istorijoje giminės palikimą, atskleidžia miesto turtingą istoriją, menines vizijas ir bendruomenės vieningumą.

Kapsulė ateities kartoms

Rugpjūčio 2 d. į paminklo pamatus buvo įleista simbolinė kapsulė, skirta ateities kartoms. Kapsulėje esantis tekstas išsamiai pasakoja apie paminklo atsiradimo istoriją, projekto idėją, jo kūrėjus ir mecenatus. Šis veiksmas žymi ne tik paminklo statybų pradžią, bet ir gilų Rokiškio miesto istorijos ir paveldo išsaugojimo svarbos suvokimą.

Paminklo atsiradimo istorija

Paminklo idėja kilo dar 2020 metais, kai visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas“ su pirmininku Raimondu Sirgėdu iškėlė klausimą apie būtinybę pagerbti Tyzenhauzų giminę. Ši giminė nuo 1739 iki 1890 metų valdė Rokiškį ir ženkliai prisidėjo prie miesto vystymosi, sukurdama pamatus, ant kurių miestas auga ir klesti iki šiol.

2022 metais Rokiškio rajono savivaldybė paskelbė konkursą idėjoms, kurios turėtų įamžinti šių didikų palikimą. Iš penkių pateiktų meninių vizijų konkurso komisija išrinko projektą „Legenda“, kurio autoriai – architektai Gintaras Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šis kūrinys išsiskyrė savo unikalumu ir gebėjimu harmoningai integruotis į miesto architektūrą.

Projekto „Legenda“ vizija

Architektai Čaikauskas ir Lasys savo projektą grindė sena legenda apie grafų Tyzenhauzų iškastą slaptą tunelį, kuris esą jungė Rokiškio dvarą su miesto bažnyčia. Ši legenda tapo pagrindiniu paminklo konceptu, siekiančiu ne tik pagerbti Tyzenhauzus, bet ir sukurti simbolinį praeities ir dabarties ryšį.

Paminklas bus įrengtas pačioje Rokiškio senamiesčio širdyje – centrinėje aikštėje. Pagrindinė paminklo dalis – trikampė akmeninio grindinio plokštė, kuri vizualiai primena bažnyčios bokšto smailę. Po žeme bus įrengtas stiklo ir veidrodžių tunelis, sukuriantis begalinio tunelio efektą, kviečiantis lankytojus susimąstyti apie laiko ir erdvės persipynimą.

Tyzenhauzų giminė – Rokiškio aukso amžiaus kūrėjai

Tyzenhauzų giminė, kilusi iš Vokietijos ir įsikūrusi Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, tapo viena įtakingiausių Rokiškio istorijoje. Jų valdymo laikotarpiu miestas patyrė esminius pokyčius: buvo pastatyti svarbūs architektūros objektai, plėtota miesto infrastruktūra, o kultūrinis gyvenimas suklestėjo.

Grafų Tyzenhauzų palikimas Rokiškyje išlieka gyvas ir šiandien, todėl šio paminklo statyba yra ne tik pagarbos išraiška, bet ir svarbus žingsnis puoselėjant miesto istoriją.

Mecenatai ir prisidėjusieji

Šis didingas projektas nebūtų įgyvendintas be bendruomenės ir mecenatų pagalbos. Rokiškio rajono savivaldybė kartu su vietos verslu, įskaitant AB „Rokiškio sūris“, aktyviai rėmė šį sumanymą. Verslininkas Dalius Trumpa, vienas pagrindinių projekto mecenatų, pabrėžė, kad kaip rokiškietis jis jaučia stiprų ryšį su šiuo miestu ir jo istorija, todėl natūraliai siekia prisidėti prie projektų, kurie gali pritraukti daugiau žmonių ir paversti Rokiškį patrauklesniu tiek vietos gyventojams, tiek lankytojams.

Prie projekto prisidėjo ir daugybė kitų specialistų – nuo architektų iki Rokiškio krašto muziejaus kolektyvo ir archeologų. Kiekvienas jų įdėjo dalį savo širdies ir darbo, siekdamas, kad šis paminklas taptų ne tik įspūdingu miesto akcentu, bet ir vertingu kultūros objektu.

Paminklas – gyvas istorijos paminklas

Paminklas grafams Tyzenhauzams, kurio atidarymas planuojamas rugsėjo 20 d., taps ne tik nauju Rokiškio miesto simboliu, bet ir gyvu istorijos paminklu, įkūnijančiu praeities ir dabarties sąsajas. Šis unikalus kūrinys, įamžinantis legendas, paveldą ir miesto vystymosi kelią, neabejotinai taps traukos centru ir įkvėpimu ateities kartoms.

Pasidalink šiuo turiniu