Po bažnyčios skliautais. Liudiju tikėjimą. XXV tarptautinis vargonų muzikos festivalis

Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčioje

Rugsėjo 14 dieną, 12 valandą, Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčioje įvyks ypatingas koncertas „Po Bažnyčios Skliautais. Liudiju Tikėjimą“, kuriame dalyvaus Vilniaus kolegijos muzikinio teatro specialybės studentai ir absolventai. Šį koncertą rengia meno vadovė Dalia Babilaitė Abarė, o prie vargonų sės Nijolė Baranauskaitė-Matukonienė, žinoma koncertmeisterė.

Istorija ir Muzika

Renginio „Po Bažnyčios Skliautais. Liudiju Tikėjimą“ kontekste atsiskleidžia ne tik muzikinis, bet ir istorinės svarbos aspektas. Vargonai Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčioje, kaip ir kituose Rokiškio krašto sakraliniuose pastatuose, yra neatsiejama vietos istorijos dalis. Rokiškio miesto herbas, kuriame pavaizduoti sidabriniai vargonai, liudija gilias šio krašto kultūrines tradicijas, kurias kūrė tokios garsios šeimos kaip Krošinskiai, Tyzenhauzai ir Pšezdeckiai.

Šios šeimos ne tik puoselėjo meną, bet ir paliko gilius pėdsakus kultūrinėje ir muzikinėje Rokiškio istorijoje. Jų dėka buvo pastatytos bažnyčios, kurių skliautuose per amžius skambėjo vargonų muzika, o jų giliai įsišaknijusi kultūra iki šiol puoselėjama renginių, tokių kaip šis koncertas, dėka.

Rudolfo Lymano atminimui

Koncertas „Po Bažnyčios Skliautais. Liudiju Tikėjimą“ – tai dalis didžiulio kultūrinio reiškinio, kuris kasmet atgyja Rokiškio krašte. Šis reiškinys – tai vargonų muzikos festivalis, skirtas pagerbti žymaus čekų muzikos pedagogo ir vargonininko Rudolfo Lymano atminimą. Lymanas buvo viena iš svarbiausių figūrų, kuri įtvirtino vargonų muzikos tradicijas Rokiškyje ir Lietuvoje. Jo atminimas yra ne tik gyvas, bet ir kasmet minimas per festivalį, kuris tapo neatsiejama Rokiškio kultūrinio gyvenimo dalimi.

Vargonų muzika Rokiškyje: tradicijos tęstinumas

Nuo 1991 metų Rokiškio kultūros mokykloje (vėliau Panevėžio kolegijos Rokiškio filiale) buvo rengiami bažnyčių vargonininkai, kurie tęsė Lymano pradėtą darbą. Mokykla, drauge su vietos bažnyčios atstovais, kūrė studijų programas, skirtas būsimiesiems vargonininkams. Vargonų meistras A. Šauklys sukūrė mechaninius vargonus, kurie iki šiol skamba įvairiuose renginiuose, prisidėdami prie bažnytinės muzikos kultūros sklaidos.

Nors mokykla uždaryta 2015 metais, jos palikimas gyvas: daugiau nei šimtas absolventų pasklido po Lietuvą ir Europą, tęsdami vargonų muzikos tradicijas. Šis koncertas yra ne tik muzikinis įvykis, bet ir priminimas apie tvirtą kultūros ir meno pamatus, kurie buvo išugdyti Rokiškyje.

Vargonų muzikos festivalio svarba

Rudolfo Lymano atminimo vargonų muzikos festivalis švenčia savo 25-ąjį jubiliejų. Per šį laikotarpį festivalis išaugo nuo vienos dienos renginio iki kelių savaičių trukmės projekto, apimančio daugybę koncertų ir edukacinių renginių. Festivalis ne tik pristato geriausius Lietuvos ir Europos vargonininkus, bet ir skatina kultūrinės atminties išsaugojimą, pristatydamas Rokiškio krašto istoriją bei svarbiausius jo kultūrinius reiškinius.

Festivalis, globojamas Čekijos Respublikos ambasados Vilniuje bei Rokiškio parapijos dekano E. Noviko, tapo išskirtiniu kultūriniu įvykiu, kuris traukia tiek vietinius, tiek svečius iš kitų Lietuvos ir užsienio miestų.

Rugsėjo 14 d. Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčioje vyksiantis koncertas „Po Bažnyčios Skliautais. Liudiju Tikėjimą“ – tai ne tik muzikinis pasirodymas, bet ir gilių istorinių, kultūrinių ir religinių tradicijų tąsa. Šis renginys kviečia prisiminti ir pagerbti praeities didvyrius, išsaugoti jų palikimą ir skleisti sakralinės muzikos grožį plačiajai visuomenei.

Pasidalink šiuo turiniu