Sėlių šventtakis atidarytas!
2024 m. rugpjūčio 25 dieną Rokiškio krašte įvyko ypatinga šventė – buvo oficialiai atidarytas Sėlių šventtakis. Tai išskirtinė proga paminėti ir pagerbti mūsų protėvių palikimą, jų gyvenimo būdą bei kultūrą. Šis renginys sutraukė daugybę dalyvių, kurie ne tik atvyko pasidžiaugti naujuoju taku, bet ir prisidėjo prie senųjų tradicijų puoselėjimo.
Vaidilos vedama dvasinė kelionė
Renginio metu susirinkusieji turėjo progą patirti nepaprastą dvasinę kelionę, vedamą vaidilos. Vaidila – tai ne tik renginio vedėjas, bet ir ryškus mūsų tautos tradicijų sergėtojas, padedantis susijungti su protėvių dvasiomis. Tai buvo gilus ir jaudinantis momentas, leidęs kiekvienam dalyviui pajusti glaudų ryšį su savo šaknimis.
Prof. dr. Vykinto Vaitkevičiaus žygis
Šio ypatingo renginio vedlys buvo Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto archeologas, prof. dr. Vykintas Vaitkevičius. Jo žinios apie sėlius, jų gyvenimą ir kultūrą praturtino kiekvieno dalyvio supratimą apie šį senąjį baltų genčių laikotarpį. Žygis per protėvių takus buvo ne tik fizinė kelionė, bet ir gilus pažinimas.
Sutartinių skambesys
Šventės dvasią ypatingai sustiprino sutartinių giedotojų grupė, vadovaujama Dianos Skvarčinskaitės. Sutartinės – tai unikalus lietuvių folkloro paveldas, kuriame susipina melodijos ir ritmai, perduodantys gilius dvasinius išgyvenimus. Kiekviena giesmė atgaivino senųjų laikų dvasią ir suteikė šventei ypatingo sakralumo.
Gedimino Žilio kūryba ir atlikimas
Renginį taip pat praturtino dainų kūrėjas ir atlikėjas Gediminas Žilys. Jo kūriniai, įkvėpti mūsų protėvių pasaulėjautos, suteikė renginiui dar daugiau autentiškumo. Jo atliekamos dainos sujungė šiuolaikinę muziką su senosiomis tradicijomis, sukurdamas unikalią atmosferą, kurią pajuto kiekvienas šventės dalyvis.
Žolynų magija su Gentvile Giedraitiene-Giedražole
Žolynų meistrei Gentvilei Giedraitienei-Giedražolei teko ypatinga misija – ji į renginį įnešė gamtos magijos, susiejusią su sėlių pasaulėjauta. Jos rankomis sukurtos žolynų kompozicijos ne tik papuošė renginio erdvę, bet ir tapo simboline jungtimi tarp gamtos ir žmogaus. Tai buvo svarbi šventės dalis, kuri priminė apie mūsų protėvių glaudų ryšį su gamta.
Projekto finansavimas
Šventės organizavimas ir Sėlių šventtakio atidarymas buvo įmanomi dėka Lietuvos kultūros tarybos finansavimo. Ši parama leido ne tik išlaikyti aukštą renginio kokybę, bet ir užtikrinti, kad Sėlių kultūra ir istorija būtų tinkamai įamžinta bei perduota ateities kartoms.
Kelionė protėvių takais
Visi šventės svečiai, nepaisant karštos vasaros dienos, sėkmingai įveikė kelionę protėvių takais. Tai buvo ne tik fizinis iššūkis, bet ir simbolinė kelionė į mūsų istoriją, prisiminus ir pagerbiant sėlių genčių paveldą. Kiekvienas žingsnis buvo kupinas prasmės, leidžiantis pajusti ryšį su mūsų protėviais ir jų kultūra.
Sėlių šventtakio atidarymas tapo ne tik reikšmingu kultūriniu renginiu, bet ir gilios dvasinės patirties akimirka, kuri sujungė praeitį, dabartį ir ateitį. Tai buvo renginys, kuris ilgam išliks dalyvių atmintyje ir prisidės prie Rokiškio krašto kultūrinio gyvenimo puoselėjimo.
Rugpjūčio 25-ąją, Gražutės regioniniame parke, duris atvers išskirtinis pėsčiųjų maršrutas – Sėlių šventtaktis. Tai 11 kilometrų ilgio kelias, vingiuojantis per vaizdingas Antalieptės apylinkes, kuriose nuo senų laikų baltai garbino dievus, gydėsi šventose vietose ir puoselėjo savo dvasingumą. Šis maršrutas ne tik atveria duris į praeitį, bet ir kviečia patirti gamtos grožį, lydimą gilios dvasinės patirties.
Kviečiame į Sėlių šventtakio atidarymo žygį
Rugpjūčio 25 dieną, 10 valandą, kviečiame susirinkti Antalieptėje, prie kabančio tilto per Šventosios upę.
Žygį ves žymus Klaipėdos universiteto profesorius Vykintas Vaitkevičius. Jis papasakos apie kiekvieną svarbiausią tako vietą, suteikdamas kelionei dar daugiau prasmės. Renginio dvasingumą kurs vaidila Gediminas Žilys, žolynų meistrė Gentvilė Giedraitienė–Giedražolė ir sutartinių giedotojų grupė, vadovaujama Dianos Skvarčinskaitės. Tai bus kelionė, kurioje ne tik pajusite gamtos grožį, bet ir prisiminsite senąsias tradicijas.
Žygio metu aplankysite Jakštų kaimo alkakalnius, grįždami sustosite Lūžų miško pilkapyne, kur pagerbsite ten palaidotus protėvius. Šis žygis – tai nepakartojama proga prisiliesti prie mūsų istorijos ir iš naujo atrasti gamtos bei žmogaus sąjungą.
Antalieptės kraštovaizdžio sakralumas
Sėlių šventtaktis veda per vietoves, kurių pavadinimai iki šiol byloja apie jų sakralinę reikšmę. Kelionė prasideda Šventosios upės aukštupyje, kur tyvuliuoja Švento ežeras ir trykšta Šventosios šaltinio versmė. Čia pat stūkso Dievaičiuko ir Dievaitytės alkakalniai, kurie nuo seno buvo laikomi šventais. Šis maršrutas ne tik sujungia šiuos kultūrinius ir gamtos objektus, bet ir išsaugo vietovės kultūrinį identitetą. Tako pavadinimas „Sėlių šventtaktis“ taip pat byloja apie šių vietų sakralumą, išlaikant „šventumo“ šaknį pavadinime.
Kelionė per gamtos ir istorijos stebuklus
Projektas buvo kruopščiai ruošiamas 2023 metais, pasitelkus įvairius tyrimus ir konsultacijas su žymiais archeologais bei etnologais. Takas prasideda Antalieptės miestelyje ir tęsiasi miško takais, vedančiais prie Šventosios versmės, Šavašos akmens su pėda, Lūžų piliakalnio ir pilkapių. Keliautojai taip pat turės galimybę aplankyti Lūžų akmenį su dubeniu bei Jakštų kaimo alkakalnius, pavadintus Dievaičiuku ir Dievaityte.
Kelionės grožis ir prasmė
Sėlių šventtaktis yra daugiau nei tik kelionė per gražias vietas. Tai kelias, kuriame susipina gamtos grožis ir dvasinė patirtis. Takas veda per miškų tankmes, laukų keliukus ir upių vingius, kiekvienoje vietoje siūlydamas unikalią patirtį. Kiekvienas maršruto taškas atspindi senovės lietuvių pasaulėžiūrą ir gilią pagarbą gamtai. Tai yra galimybė pažinti ir suvokti, kaip stipriai mūsų protėviai buvo susiję su juos supančia aplinka.