Savivaldybės vadovai apie besibaigiančius 2023 metus ir laukiančius pokyčius

23 min. skaitymo
rekordinį moliūgų derlių užauginę rokiškėnai jais išpuošė sodybą ir dalijasi gardžios moliūgienės receptu

Kokie buvo šie metai Rokiškio rajono savivaldybės vadovų akimis? Kas rajone pasikeitė ir kokių pokyčių galim tikėtis 2024-aisiais? Kuo galim pasidžiaugti, o kas kelia daugiausia problemų?

Rokiškio rajono meras Ramūnas GODELIAUSKAS: „darbų ratas nuolat sukasi ir nesustoja“

Tai nebuvo lengvi metai. Metų pradžią pasitikome su nevaldomu elektros energijos, kuro kainų šuoliu. Teko ženkliai didinti suplanuotas išlaidas, bet kartu surasti būdų tinkamai subalansuoti savivaldybės biudžetą. Šį iššūkį sėkmingai įveikėme, suvaldėm biudžetą ir nelikom niekam skolingi.

Pavasarį prasidėjo savivaldos rinkimai. Tai irgi turėjo įtakos rajono gyvenimui. Bet rinkimai baigėsi, grįžom prie kasdienių darbų ir norisi padėkoti visiems už pasitikėjimą, už suteiktą galimybę dar keturis metus  tarnauti žmonėms.

Keturi metai pralekia labai greitai, ne visi pradėti darbai per juos užbaigiami, ne visi darbai ir prasideda pirmaisiais kadencijos metais – tai tęstinis procesas, darbų ratas nuolat sukasi ir nesustoja. Antrąją kadenciją lengviau tik tai, kad nebereikia įžanginio etapo. Dabar viskas nusistovėję, visi dalykiniai, tarpinstituciniai ryšiai užmegzti. Rokiškis mūsų regione ir už jo ribų jau turi visiškai kitą svorį. Nesame eilinis rajonas.

Atlikti darbai: nuo dvarų, kelių iki darželių

Džiaugiuosi, kad šiais metais 100 procentų pavyko įgyvendinti gatvių ir pėsčiųjų takų asfaltavimo ir įrengimo programą.

Užbaigėme suplanuotus Salų dvaro tvarkybos darbus. Į šį kultūros paveldo objekto remontą per du metus investavome 1 200 000 eurų. Buvo restauruotos ne tik salės ir kitos erdvės, bet sutvarkyta vandens surinkimo sistema. Merdintis dvaras akivaizdžiai atgijo ir šiandien yra dar viena patraukli turistų bei rokiškėnų mėgstama vieta. Nuoširdžiai dėkoju Rokiškio tautodailininkams, kurie savo iniciatyvomis ir veiklomis šią vietą grąžino lankytojams.

Sėkmingai užbaigtas Rokiškio dvaro viralinės rekonstrukcijos projektas, kainavęs beveik 400 000 eurų, atnaujintas muziejaus administracinis pastatas, pakeisti langai, stogas, perdažytos sienos.

Užbaigtas naujos M. Kubiliūtės gatvės įrengimo projektas su visa reikiama infrastruktūra ir sėkmingai pradėti pardavinėti naujai suformuoti sklypai individualių namų statybai.

Pradėta atnaujinti seniūnijų technika, o tai leis greičiau ir efektyviau tvarkytis seniūnijų teritorijose.

Šiais metais puikiai veikė individualių nuotekų valymo įrenginių kompensavimo programa. LR Seimo nariui Vidmantui Kanopai padedant radome sutarimą su Aplinkos ministru Simonu Gentvilu ir supaprastinom šių įrenginių statybos procedūras. Šia programa jau pasinaudojo daugiau kaip 30 rajono gyvenamųjų namų savininkų. Savivaldybė tam skyrė 40 000 eurų.

Sėkmingai vyksta daugiafunkcės sporto arenos statyba. Esu dėkingas LR Seimo nariui Jonui Jaručiui už tarpininkavimą ministerijose dėl sklandaus finansavimo.

Švietimo įstaigose pradėjo veikti naujas projektas, suteikiantis galimybę valgyklose atsiskaityti Mokinio pažymėjimais be grynųjų pinigų. Kartu su Žemės ūkio rūmais bei Rokiškio ūkininkų sąjunga įgyvendinome projektą, pagal kurį į dalį švietimo įstaigų jau tiekiami maisto produktai, vaisiai, daržovės iš vietos ūkių.

Džiaugiuosi sėkmingai veikiančiomis specialistų skatinimo programomis, atvykstančiais į mūsų rajoną gydytojais, slaugytojais, policijos pareigūnais, mokytojais.

Savivaldybė prisidėjo ir prie religinių bendruomenių programos, pagal ją  šiais metais pakeistas Pandėlio bažnyčios stogas, atnaujinti Rokiškio sentikių maldos namai. Kartu su Velykalnio bendruomene įrenginėjamas V. Lašo g. parkas, kartu su Obelių bendruomene atnaujinamos Obelių ežero prieigos, nugriautas grėsmę kėlęs daugiabutis, kartu su Pandėlio bendruomene atnaujinami bendruomenės namai, kitų bendruomenių patalpos ir pastatai.

Toliau vykdome priešgaisrinės tarnybos įrangos bei transporto atnaujinimo programą, nupirktas dar vienas gaisrinės automobilis, autobusiukas, reikalingas namų kaminų valymo programai įgyvendinti.

Džiaugiuosi, jog dar vienas darželis, šį kartą „Ąžuoliukas“, taps šiltas, patogus ir šiuolaikiškas. Ir tai ne pabaiga. Mūsų tikslas – atnaujinti visus miesto darželius, neužmirštant ir kaimiškų vietovių. Savivaldybė dalyvauja „Viešųjų pastatų energetinio efektyvumo didinimo“ projekte. Pagal jį gali būti apšiltintos lauko sienos, stogai, tvarkomi pamatai, keičiami langai, durys. Esame jau pasiruošę pateikti dokumentus dėl „Varpelio“ renovacijos, vėliau ateis eilė „Pumpurėliui“.

Padidinta kaimo rėmimo programa nuo 70 000 eurų iki 120 000 eurų bei smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programa iki 80 000 eurų taip pat duoda savų rezultatų.

Ir tai toli gražu ne visi darbai, kuriuos šiais metais įgyvendino ir įgyvendina savivaldybė. Visa tai nėra vien mero darbas ar nuopelnai. Tai visos savivaldybės administracijos, vadovų, įstaigų darbas. Esu dėkingas jiems už šiuos metus.

Planuojami darbai: nuo infrastruktūros iki istorinio paveldo

Kartu 2023-ieji buvo parengiamieji metai naujam finansavimo etapui, kuris tęsis iki 2027 m. Reikėjo atsakingai jam pasiruošti, susidėlioti gaires, ko mes sieksime, ką darysime iš regionams skirtų ES lėšų. Strategijų kūrimas, projektų rengimas užima daugybę laiko, šis darbas labai svarbus, be jo neįmanoma gauti investicinių lėšų, tačiau kitiems – jis nematomas. Šiemet mes šį parengiamąjį etapą užbaigėme ir atvėrėme kelius būsimiems pokyčiams rajone. Kitais metais pereisime prie projektų įgyvendinimo ir konkrečių darbų.

Norisi pagaliau užbaigti ir pilnai įrengti infrastruktūrą – kelius, pėsčiųjų, dviračių takus, užbaigti įrengti įvairias erdves, kad beliktų tik prižiūrėti, o mes galėtume pereiti prie užimtumo veiklų, kolektyvų, komandų finansavimo. Bet tam pirmiausia reikia sukurti bazę.

Pavyzdžiui, daugiafunkcės sporto arenos statyba. Tai didelis objektas, didžiulis iššūkis tokiam rajonui, kaip Rokiškio. Kartu reikia baigti įrengti ir aplinkines erdves – parkus, aktyvaus laisvalaikio zonas jaunimui.

Mūsų užduotis yra ir areną pastatyti, ir užtikrinti, kad nenukentėtų kitos sritys – švietimo, sveikatos, kultūros, socialinių reikalų.

Planuojam apšvietimo atnaujinimą ne tik Rokiškio mieste, bet ir Kavoliškyje, Bajoruose, Juodupėje, Obeliuose, Pandėlyje, Kamajuose, Laibgaliuose. Sistema bus pati naujausia – dinaminė, kuri leis apšviesti gatves nuo vakaro iki ryto taupiu režimu, o einantį žmogų ar važiuojantį automobilį į priekį lydės ryškiau įsijungiantys šviestuvai. Tai didžiulis projektas, kurio įgyvendinimas gali užtrukti dvejus metus. Planuojame pradėti ateinančiais metais.

Numatytas ir švietimo, sveikatos įstaigų atnaujinimas. Prasidės intensyvus įstaigų pertvarkų periodas, tam bus skiriama daug lėšų, vyks daug statybų. Pertvarkų etapas tęsis iki 2027 m.

Nuo sausio 1 d. startuos „Tūkstantmečio mokyklų“ programa, pagal ją bus įsigyta daug mokymo priemonių, rekonstruota patalpų, įrengta naujų klasių, laboratorijų. Ši programa tęsis apie pora metų.

Planuojame ir viešojo transporto atnaujinimą.

Kartu norim sutvarkyti ir istorinį paveldą. Turime ambicijų atnaujinti didžiojo Rokiškio dvaro kumetyno rekonstrukciją, įrengti ten galeriją, taip pat – bravoro pastatą. Avarinę būklę dvaro bravoro, kitaip dar vadinamo „Krošinskių pilaite“ mes jau likvidavome. Uždengta stogo danga, sutvirtintos sienos, perdangos. Tai sustabdė šio unikalaus pastato griuvimą. Kitas žingsnis – rekonstrukcijos projektas. Norint jį parengti, reikalinga vizija, kas tame pastate bus, kokia bus jo paskirtis. Tokios vizijos kol kas nėra, todėl ateinančiais metais tą pavesta padaryti  Rokiškio krašto muziejui.

Vizijų įgyvendinimą riboja lėšos

Ambicijų turim daug ir įvairių, deja, vizijų įgyvendinimą, visų pirma, riboja lėšos. Metinis savivaldybės biudžetas – per 52 mln. eurų. Atrodo, dideli pinigai. Bet savivalda yra Vyriausybės nutarimų vykdytoja ir mums užduotys yra suformuluojamos, viskas sudėliota teisės aktais, tie pinigai, tas biudžetas realiai jau irgi yra sudėliotas, suplanuotas. Mūsų laisvo pasirinkimo yra labai nedaug, telieka apie 10 proc. biudžeto pinigų kažkam statyti, įrengti, projektus įgyvendinti.

 

Vicemeras Antanas TAPARAUSKAS: „verslas regionuose turi artėti prie kliento“

Šie metai rajono verslui buvo neblogi, norėčiau, kad ateinančiais metais situacija išliktų stabili, tačiau norai lieka norais, reikia pastangų ir darbo, kad tai įvyktų.

Viešųjų verslo paslaugų kokybė auga, nors ir lėtai

Netikėtas ir ryškus elektros energijos, kuro kainų šuolis, be abejo, turėjo įtakos savivaldybei priklausančių įmonių veiklai. Su šiomis bendrovėmis nuolatos palaikome ryšį, sprendžiame iškilusias problemas kartu. Aktyviai bendraujame su bendrovės ”Rokiškio komunalininkas“ valdyba, džiugu, kad valdybos narių patirtis, jaunatviškumas ir naujos idėjos prigyja bendrovėje. Aišku, kartais nuomonės išsiskiria, bet, manau, tai natūralu. Džiaugiuosi, kad dėl tinkamu laiku priimtų sprendimų lėtais žingsneliais atsigauna bendrovės „Rokiškio autobusų parkas“ ir „Rokiškio vandenys“. Džiugu, kad autobusų parkui pavyksta laikytis plano atnaujinti transporto priemones. Be abejo, norėtųsi padaryti daugiau, bet viską riboja finansai ir skolinimosi galimybės, o sumų transporto atnaujinimui reikia tikrai nemažų. Manau, kad per artimiausius keletą metų rokiškėnai jau naudosis naujomis viešojo transporto priemonėmis, miesto tvarkymas ir atliekų surinkimas taip pat veiks efektyviau, o rajone naudosimės geriau išvystyta vandens tiekimo ir nuotekų sistema.

Verslas turi prisitaikyti ir tapti mobilus

Paslaugas regionuose teikiantis verslas turėtų prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų ir nelaukti, kol klientas ateis, bet pats artėti prie kliento – pavyzdžiui, galėtų steigtis mobilios kirpyklos, keliaujančios po visą rajoną, mobilias paslaugas galėtų teikti gyvūnų priežiūros specialistai. Kitur regionuose jau yra tekę matyti taip veikiančių verslų. Ir sėkmingai. Prekybos srityje taip pat svarbu savo produkciją pateikti kuo platesniam klientų ratui, tad prekių pristatymas į namus, manau, regionuose turėtų tapti neatsiejama kiekvieno verslo dalis. Deja, pas mus tokios mobilios paslaugos dar neišvystytos, tačiau daugėjant senyvo amžiaus žmonių, kuriems susiekimas tampa problema, būtent toks verslo pobūdis turi dideles perspektyvas.

Dideles perspektyvas regionuose turi ir kokybiškos socialinės paslaugos. Senyvo amžiaus žmonių skaičius regionuose auga, jiems tai aktualu, daugiau tokių paslaugų galėtų teikti ir nevyriausybinės organizacijos.

Darbuotojų trūkumas – viena pagrindinių problemų

Ne tik regionai, bet ypač jie susiduria su viena pagrindinių problemų – kvalifikuotų darbuotojų trūkumu. Jų trūksta ne tik versle, bet ir viešajame sektoriuje. Verslai steigia stipendijas, bando kitaip „užsiauginti“ būsimą darbuotoją, o į viešąją sektorių gydytojus, mokytojus, policijos pareigūnus skatina atvykti specialios finansavimo programos. Džiugu, kad Rokiškio rajone turime Profesinio mokymo centrą, kuris  rinkai ir mūsų įmonėms paruošia nemažai kvalifikuotų specialistų: suvirintojų, šaltkalvių, virėjų, siuvėjų, apskaitininkų. Tai labai reikalingos profesijos ir jas įsigiję be darbo nelieka.

Dažnai tenka susidurti su nuomone, kad žmonės iš rajono nesidarbina Rokiškio miesto įmonėse neva todėl, kad nepatogus susisiekimas autobusais. Šiai nuomonei drįstu prieštarauti – kai atsirado nemokamas viešasis transportas, labai daug diskutavome su didžiosiomis Rokiškio verslo įmonėmis, beveik su visais pasiūlymais sutikome ir pritaikėme maršrutus pagal jų poreikius.

Matomi teigiami pokyčiai

Rajono verslas auga – plečiasi į kitų miestų ir šalių rinkas, tad daugėja ir darbo vietų, todėl į rajoną grįžta išvykusi jaunoji karta arba persikelia nauji, visiškai jokių ryšių su Rokiškiu anksčiau neturėję specialistai. Manau, tai geras ženklas visiems – ir darželiams, ir mokykloms, ir tiems patiems verslininkams. Taip pat situacija gerėja ir  savivaldybei priklausančiose bendrovėse, deja, labai nežymiai, bet tam didelės įtakos turėjo energetikos kainų šuolis. Vis dėlto tendencijos teigiamos – situacija stabilizuojasi ir, tikėtina, lems teigiamus rezultatus.

Naujametinis linkėjimas

Kai mintyse peržvelgsite praėjusius metus, negalvokit apie sunkumus kuriuos patyrėte, bet pagalvokite apie tai, kiek per juos įgavote patirties, kiek pasiekėte, kaip toli nuėjote. Leiskite laikui bėgti, nebandykite jo kažkaip sulaikyti, tačiau išnaudokite kiekvieną akimirką Jūsų mėgstamai veiklai ir nieko nesigailėkite, neklausykite ką šneka kiti apie jus – jei jums kalba už nugaros, reiškia Jūs priekyje… Būkite sveiki.

 

Vicemerė Audronė KAUPIENĖ: “laukia tikras proveržis“

Sveikatos ir socialinių paslaugų srityje Rokiškis Lietuvos kontekste atrodo gerai. Į sveikatos įstaigas netrukus turėtų atkeliauti nemažai lėšų. Socialinėms paslaugoms ateityje taip pat numatomos didelės ES investicijos, todėl jų daugės ir augs jų kokybė. Laukia tikras proveržis. Rokiškyje taip pat yra įvairių planų. Ir dėl socialinių dirbtuvių negalią turintiems žmonėms, ir dėl savarankiško gyvenimo namų senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims, ir dėl apsaugoto būsto bei dėl kitų paslaugų.

Sveikatos srityje Rokiškio rajonas konkurencingas

Pradedama kalbėti apie kylančią tendenciją – brandesnio amžiaus žmonės atsisako gyvenimo didmiesčiuose ir renkasi regionus. Kaip vieną iš pagrindinių pasirinkimų dėl gyvenamosios vietos nurodo sveikatos paslaugų prieinamumą. Džiaugiuosi, kad šioje srityje Rokiškio rajonas yra konkurencingas.  Ypatingai džiugu, kad VŠĮ Rokiškio rajono ligoninė ir direktorius Raimundas Martinėlis geba pritraukti jaunų gydytojų. Kolektyvas ženkliai atsinaujino. Gydytojai, priimdami sprendimus dėl karjeros Rokiškio ligoninėje, įvertino įstaigos stabilumą, perspektyvą dėl ateities, vietos infrastruktūros patrauklumą ir prieinamumą.

Džiugu, kad Rokiškio rajono ligoninės konsultacijų poliklinikoje išliko platus paslaugų spektras. Atvyksta pacientai jau ir iš kaimyninių savivaldybių: Zarasų, Biržų, Kupiškio. Išsaugotas vaikų ligų skyrius, kurio remontui savivaldybė skyrė 50 tūkst. eurų. Šį skyrių Rokiškio rajono ligoninė yra išsaugojusi, kai kaimyninių savivaldybių ligoninėse šios paslaugos jau nėra teikiamos. Rokiškio rajono ligoninė yra tarp 11 ligoninių, kurioms numatytos maždaug 3 mln. investicijos į reanimacijos ir skubios pagalbos skyrius.

Ypatingai puiki žinia, kad rajone veikiančios gydymo įstaigos sutarčių pagrindu susitarė bendradarbiauti ir pacientams teikti paslaugas vieno langelio principu. Savivaldybės taryba pritarė steigti Rokiškio savivaldybės sveikatos centrą, kuris turėtų palengvinti paciento kelionę bei atliepti medikų bendruomenės lūkesčius. Vykstant šiai reformai į gydymo įstaigas atkeliaus daugiau kaip milijonas eurų investicijų.

Gerai vertinamos ir VŠĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) profesionaliai teikiamos pirminio lygio gydymo paslaugos. Ši įstaiga ypač džiaugiasi pilotiniu projektu „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos konsultanto paslaugas, modelio sukūrimas ir įdiegimas“. Dalyvaujant sveikatos centro veikloje, į PASPC plėtrą ir paslaugas numatyta investuoti apie 300 tūkst. eurų.

Gerų permainų numatyta ir VŠĮ Rokiškio psichikos sveikatos centro veikloje. Rokiškio rajono savivaldybės taryba pritarė, kad centras, plėsdamas ypač reikalingas dienos stacionaro paslaugas, statytų papildomą priestatą.

Rokiškio rajono savivaldybės visuomenė sveikatos biuras gali pasidžiaugti 2023 metais sėkmingai įgyvendintais projektais “Rokiškio, Kupiškio ir Visagino rajonų savivaldybių mokyklų sveikatos kabinetų atnaujinimas” bei jaunimui skirtų paslaugų  “Sveikas ir išmanus jaunimas”. Biuras sėkmingai įgyvendino ir Sveikatos apsaugos  ministerijos valstybės deleguotos funkcijas, susijusias su rajono gyventojų psichinės sveikatos stiprinimu ir sveika gyvensena.

Daugėja socialinių paslaugų ir jų teikėjų

Pastaruoju metu savivaldybėje išaugo socialinių paslaugų įvairovė, atsirado daugiau paslaugų teikėjų. Paslaugas ima teikti ne tik biudžetinės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, tačiau pastaruoju metu į šią sritį aktyviai įsitraukia viešasis sektorius. Todėl labai džiaugiuosi, kad rajone įsikūrė viešosios įstaigos „Jautri širdis“, „Gėris rankose“ ir kitos. Kuo daugiau paslaugų teikėjų, tuo didesnė konkurencija dėl paslaugos kokybės. Paslaugų kokybė yra svarbiausias dalykas visame šiame procese.

Rokiškio socialinės paramos centras gerokai išplėtė paslaugas. Pradėtos teikti dienos socialinės globos paslaugos namuose po darbo valandų ir savaitgaliais, taip atliepiant rajono gyventojų lūkesčius. Žymiai daugiau paslaugų suteikta įgyvendinat projektą „Integrali pagalba“ . Pradėta teikti nauja paslauga – laikinas apgyvendinimas smurtautojams.

Obelių socialinių paslaugų namuose į bendruomenę sėkmingai integravosi socialinio darbo organizatoriai. Ypatingai didelis dėmesys čia skiriamas globėjams ir jų šeimoms.

Žodžiu, dabar rajone turime didelę paslaugų įvairovę, be minėtų, dar ir atokvėpio, ir trumpalaikės socialinės globos, ir dienos socialinės globos paslaugas.

 

Administracijos direktorius Valerijus RANCEVAS: „pulti į gaisrus“ nebereikia“

Per keturias kadencijas savivaldybėje teko dirbti trijose pozicijose: pradėjau nuo mero patarėjo, dirbau administracijos direktoriumi, paskui – jo pavaduotoju, o dabar – vėl direktoriumi. Dirbu daugiau kaip dešimt metų ir matau didžiulius pokyčius – atrodo, lyg pirmuosius mano darbo savivaldybėje metus ir šiandieną skiria šviesmečiai.

Anksčiau tik „gesindavome gaisrus“, atlikdavo tik būtiniausius darbus, nebuvo jokių strategijų, jokio planavimo į priekį, dabar viskas vyksta kitaip – turim aiškų planą, nusistatytas kryptis, prioritetus, todėl nebeliko įtampos ir chaoso, „pulti į gaisrus“ nebereikia.

Apibendrindamas savivaldybėje dirbant įgytą patirtį galiu drąsiai teigti – tik aiški strategija, biudžeto planavimas, prioritetų nusistatymas leidžia dirbti nuosekliai, pasiekti gerų rezultatų ir racionaliai planuoti išlaidas.

Nebuvo suplanuotų lėšų net perdegusiems gatvių šviestuvams

Kai pradėjau dirbti, atsimenu, susidurdavome su tokiais iššūkiais, kokie dabar tiesiog nebesuprantami. Pavyzdžiui, lėšų nebūdavo būtiniems gyvenimiškiems dalykams, tarkim, gatvių apšvietimo lempoms pakeisti. Ateina seniūnas ir sako, perdegė šviestuvas, ką daryti? Nebuvo jokios sistemos, jokių sutarčių, jokių lėšų gatvių apšvietimo remontui. Tai iš kur paimti tas lempas? Ypač metų pabaigoje, kai jau nėra pinigų. Dabar net kalbos tokios nėra – turime sutartis visiems darbams ir detalėms, bet kada galime nusipirkti sugedusią ar užsakyti paslaugą. Šiandien šviestuvas perdegė, rytoj – jau švies. Taip dabar yra visose srityse.

Apskritai, niekas nebuvo reglamentuota, nebuvo jokių prioritetų, kaip yra dabar. Pavyzdžiui, kelių remontas. Žmonėm buvo neaišku, kodėl tą, o ne aną gatvę remontuojam. Dabar sudarinėjami prioritetiniai gatvių sąrašai ir visi gali matyti, kas į juos įtraukta. Kas yra prioritetai? Keliai, kurie veda prie žmonių lankomų vietų, strateginių vietų – poliklinikos, ligoninės, mokyklos, parduotuvės, įmonės ir pan.

Gerus pokyčius lemia ir naujas specialistų požiūris

Ir dar vienas svarbus dalykas, lemiantis gerus pokyčius – savivaldybės personalas. Turime daug jaunų specialistų, kurie dirbti atėjo su nauju požiūriu, naujais gebėjimais, puikiai valdantys naujas technologijas. Jie nebelaukia tik vadovų nurodymų, jie nebėra tik vykdytojai, patys rodo iniciatyvą, siūlo sprendimus ir patys juos įgyvendina. Tokie specialistai – aukso vertės, todėl džiaugiuosi, kad jie papildė savivaldybės komandą. Jie skatina spartesnius pokyčius.

Ambicingi projektai

Kalbant apie 2023-ųjų darbus, didžiuojuosi ambicingu projektu, kokio nė viena kita savivaldybė nėra dariusi. Visi žinojom, kad trūksta mieste sklypų, kad jaunos šeimos jų ieško, todėl ieškojom sprendimų, kaip užpildyti šią spragą. Buvo rizikinga, bet sulaukėme puikaus rezultato – gyvenamųjų namų kvartalo su įrengta M. Kubiliūtės gatve ir infrastruktūra. Sklypai čia populiarūs, jau beveik pusė jų nupirkta, nors pirmasis aukcionas vyko labai trumpai. Dabar visi skambina, teiraujasi, kada vėl pradėsime pardavinėti aukcione šiuos sklypus. Tą planuojame jau sausio mėnesį.

Kitas dalykas, kuriuo labai džiaugiuosi – pavyko surasti būdų, kaip panaikinti apleistus pastatus „vaiduoklius“. Nusprendėm pradėti nuo Juodupės bendrabučio, kur šeimininkų buvo daugybė – mirusių, gyvenančių užsienyje, paveldėtojų ir t.t. Neturėjome jokio pavyzdžio, kaip teisiškai tokį pastatą galima likviduoti. Šioje srityje Rokiškio savivaldybė pramušė kelius, surado būdų, kaip tą padaryti ir dabar to pastato nebėra, žemė išlyginta. Šiemet tą patį padarėme Obeliuose ir nugriovėme apleistą daugiabutį – jau žinojom formulę, todėl procesas ėjo kur kas sklandžiau ir greičiau. Dabar pradedam procesus dėl Rokiškyje, Respublikos gatvėje ir Upės take stovinčių sudegusių daugiabučių.

Be to, pasirodė veiksminga sistema rajone sudarinėti apleistų pastatų, sklypų sąrašus, o tokių savininkams didinti mokesčius. Įvedus šią sistemą per pora metų apleistų pastatų ir sklypų sąrašas gerokai sutrumpėjo – panaikinta daug griuvėsių, sklypai sutvarkyti, prasidėjo nereikalingo turto pardavinėjimas.

Labiausia laukia išmanaus gatvių apšvietimo

O kalbant apie ateinančius metus, labiausiai laukiu išmanaus gatvių apšvietimo – labai noriu, kad kitais metais jau pradėtume įgyvendinti šį modernų projektą. Rokiškis ir kiti miesteliai taptų modernesni, saugesni, o kartu taupytume biudžeto lėšas.

Na, žinoma, norėčiau, kad biurokratizmo viešajame sektoriuje būtų mažiau. Kuo  mažiau popieriaus, popierinių raštų – šiuolaikinės technologijos leidžia tą daryti internetinėje erdvėje. Vis tik yra tokių dokumentų, tarkim, kurie susiję su archyvu, ilgo saugojimo, kad popierizmas neišvengiamas.

Dar vienas dalykas, tai – viešieji pirkimai.  Tapom rajono centrine perkančiąja organizacija ir  didžioji dalis savivaldybės valdomų viešųjų įmonių pirkimų vykdomi per savivaldybę. Versle yra paprasčiau –  sugalvojai pirkti prekę ar paslaugą, ištyrei rinkos kainas bei kokybę, ir nusipirkai. Čia gi visiškai kitaip. Pagrindinė taisyklė – mažiausia kaina, tik paskui kokybė. Atrasti kokybišką prekę ar paslaugą už tokią kainą labai sudėtinga. Juk negalime uždrausti tiekėjams dalyvauti konkurse. Pikta ir tai, kad per viešuosius pirkimus, deja, už viską mokam brangiau, nei pirktume privačiai. Tiekėjai žino žaidimo taisykles, padidina kainas, o mes esame įsprausti į rėmus ir kitaip nupirkti negalim.

Antra vertus, viešieji pirkimai sugalvoti, kad viskas vyktų skaidriai, nes juk esam viešasis sektorius, leidžiam savivaldybės biudžeto pinigus, todėl jie turi būti leidžiami skaidriai, kito mechanizmo tiesiog nėra sukurta.

Naujametinis linkėjimas

Mes dirbam ir dirbsim. Darbo procesai, vykdomi pokyčiai gyventojams gali sukelti laikinų nepatogumų, bet viskas daroma dėl mūsų bendro gėrio, todėl palinkėčiau visiems kantrybės, pagarbos vieni kitiems, kitų darbui. Kartu noriu padėkoti žmonėms už pastebėjimus, kas, kur negerai – į tai atsižvelgdami planuojame darbus.

 

 

 

 

Šaltinis: rokiskis.lt

Pasidalink šiuo turiniu