Rokiškio Kalvarijos 1986

Rokiškio Kalvarijos, savo istoriją pradėjusios XIX amžiaus antrojoje pusėje, iki šiol atspindi Lietuvos religinę ir kultūrinę istoriją. Nepaisant statybų nutraukimo caro valdžios represijų dėl 1863 metų sukilimo, Rokiškio Kalvarijos liudija apie šio krašto gyventojų atkaklumą ir tikėjimo stiprybę. Anot istoriko dr. Alfonsas Motuzas, Kalvarijos atsirado trijų priežasčių sumetimais: pirmoji yra Reinholdo Tyzenhauzo atgaila už giminės nusikaltimus, antroji – vietos bendruomenės noras atnaujinti nutrūkusias Skapiškio pamaldumo tradicijas, trečioji – Tyzenhauzų giminės dvasininko Jono Gotardo įamžinimas.

Šių dienų Rokiškyje išliko septynios koplytėlės, kurias prižiūri „Tyzenhauzo paveldo“ draugija. Taip pat, šiose vietoj yra Lurdo koplyčia, pasižyminti Švč. Mergelės Marijos skulptūra, kuri buvo įrengta 1940 metais. Šios koplytėlės ir jų istorijos suteikia galimybę giliau susipažinti su vietiniu paveldu ir maldos tradicijomis.

Kalvarijų Kryžiaus kelias, simbolizuojantis Jėzaus Kristaus kančias, yra gilus ir prasmingas ritualas, skirtas atgailai ir dvasiniam susimąstymui. Lietuvoje ši tradicija įsišaknijo jau XVI amžiuje, kai Mikalojus Radvila Našlaitėlis, grįžęs iš Jeruzalės, pradėjo šią tradiciją. Vėliau įkurti Kalvarijų Kryžiaus keliai, tokie kaip Žemaičių Kalvarijos ar Vilniaus Kalvarijos, tapo vieta, kur kiekvienas gali išgyventi Kristaus kančią, neturėdamas galimybės vykti į Palestiną.

Rokiškio Kalvarijos ne tik liudija apie istorinius įvykius, bet ir išsaugo vietos bendruomenės dvasingumą, leidžiant jai per šiuos Kryžiaus kelius išreikšti savo tikėjimą ir atgailą.

Filmo kūrėjas Robertas Skrinskas 2024-07-22

Pasidalink šiuo turiniu